Co je dezén, jak ho zkontrolovat, proč a jaké jsou jeho parametry? To jsou otázky, které dřív nebo později začne řešit každý majitel auta. Nejde jen o vyhovění zákonné povinnosti, a tím vyhnutí se pokutě, ale především o bezpečnostní hledisko, které může zachránit životy.
Dezén pneumatiky je odborný název pro vzorek pneumatiky. Používáním pneumatiky se zmenšuje hloubka dezénu, což postupně snižuje její kvalitu. Při dosažení minimální hranice má pak majitel vozu zákonnou povinnost pneumatiku vyměnit za novou. Zákon a případná pokuta není jediný důvod, proč kontrolu dezénu provádět, opotřebovaná pneumatika má horší přilnavost a delší brzdnou dráhu, navíc je náchylnější k aquaplaningu.
Zákonné limity dezénu (zákon 133/2011 Sb.) vozidla u hmotnosti do 3 500 kg:
- Letní pneumatiky 1,6 mm
- Zimní pneumatiky 4 mm
- U motocyklů je minimální hloubka dezénu letních pneumatik 1,6 mm, u mopedů a skútrů 1 mm.
Definice zimního období dle § 40a
(1) V období od 1. listopadu do 31. března, pokud
a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo
b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
Proč je tak velký rozdíl v dezénu u zimních pneumatik?
V zimě pneumatika musí odvádět větší množství vody a roztátého sněhu, pokud by hloubka dezénu byla příliš nízká, hrozí vznik tzv. aquaplaningu, jehož důsledkem bývá ztráta kontroly nad vozidlem. Současně se prodlužuje brzdná dráha, především na mokrém či zasněženém povrchu.
Zákonná hranice je nejnižší možný bezpečnostní limit
Hranice 1,6 mm hloubky dezénu u letních pneumatik odpovídá cca 80% opotřebení, takže i při této hranici již nelze počítat se stejnými jízdními vlastnostmi jako u nových pneumatik. Odborníci doporučují nespoléhat se na nejnižší povolenou hladinu dezénu u letních pneumatik a vyměnit je již při hodnotě 3 mm za účelem větší bezpečnosti.
Dezén může pomoci odhalit další chyby a problémy
Při kontrole dezénu je třeba sledovat, zda je pneumatika sjížděna rovnoměrně. Na to má vliv tlak vzduchu v pneumatice. Pokud je pneumatika opotřebovaná více na obou bocích zároveň, je pravděpodobně podhuštěná, pokud máte pneumatiky příliš natlakované, budou se sjíždět především uprostřed. V případě, že je pneumatika sjetá pouze na jedné straně, může mít vozidlo porušenou nebo špatně nastavenou geometrii kol. Správný autoservis proto kontroluje tento stav, který výrazně zkracuje životnost pneumatiky a celkově užitné jízdní vlastnosti.
Jak změřit hloubku dezénu?
Ideálně by nemělo být auto po delší cestě, aby pneumatiky nebyly příliš zahřáté. Zastavte na rovině a kola co nejvíce vytočte pro snadný přístup. Vyčistěte drážky dezénu v místech, kde chcete provádět měření. Měření je nejobjektivnější pomocí hloubkoměru v hlavních dezénových drážkách. Boční drážky se pro měření nepoužívají, ač bývají opotřebovány více. K měření bez přístrojů pomáhá TWI, tzv. indikátor opotřebení pneumatiky, tzn. v dezénu pneumatiky jsou umístěny malé přechodové můstky, které jsou rozmístěny po obvodu celé pneumatiky a označeny ze strany šipkou a textem TWI. Pokud můstky splynou s dezénem, je nutné pneumatiku okamžitě vyměnit. Některé pneumatiky mimo tohoto ukazatele nabízejí také indikátor vločky, který je určen pro zimní hloubku dezénu (4 mm). Existují i druhy pneumatik, které nabízejí číselný ukazatel opotřebení, kdy se jednoduše zobrazují aktuální čísla opotřebení (čísla se postupně smazávají - sjíždějí). Tento systém umožňuje rychlé a jednoduché posouzení aktuální hloubky dezénu bez nutnosti použití přístrojů.
Jaká musí být hloubka dezénu u celoročních pneumatik?
Celoroční pneumatiky jsou oblíbené pro možnost vyhnutí se sezónní výměně pneumatik, a tím dosáhnout úspory peněz. Aby tomu tak opravdu bylo, je třeba mít na paměti, že od listopadu do konce března platí minimální hloubka dezénu i pro tento typ pneumatik jako pro zimní, tedy minimálně 4 mm. Celoroční pneumatiky svádí k pocitu, že není třeba se o ně starat a sledovat je, což by byla chyba. Jenom pravidelnou kontrolou poznáte, zda je pneumatika správně nahuštěna, geometrie kol správně nastavena a je tedy vše v pořádku. I s celoročními pneumatikami proto doporučujeme pravidelně navštěvovat servis.
Servisní kontrola pneumatik
Kontrola dezénu patří mezi základní péči o vozidlo, má vliv na bezpečí pasažérů a řidiče, proto by měla tato kontrola být pravidelná a důkladná. Návštěvou servisu nejen zjistíte přesný stav vašich pneumatik, ale ověříte také další parametry vozidla (tlak pneumatik, geometrie kol atp.). Investice do malého poplatku servisu se vám vrátí v delší životnosti pneumatik, ušetření na případných pokutách a celkovém dobrém stavu vozu.