Na co myslet při koupi nového autopřepravníku

Koupě autopřepravníku je poměrně drahá záležitost, a proto je dobré věnovat výběru vhodného typu a jeho vybavení nejvyšší pozornost. Nejčastější otázky při pořizování nového přívěsu, ať už se jedná o typ přívěsu, počet náprav či velikost kol, jsme pro vás fundovaně zodpověděli v tomto článku.

Pořídit si sklopný, nebo raději nesklopný autopřepravník?

Upřímně nevidíme ve sklopných přívěsech žádnou výhodu kromě případů užití, kdy je nutné nakládat či vykládat značně havarované vozy, které se však v drtivé většině převážejí přímo na speciálních nehodových odtahových automobilech, nebo v případě přepravy supersportovních automobilů, které mají velmi nízké podvozky a nízké spojlery. V ostatních případech sklopné přívěsy přinášejí řadu dokonce až nevýhod.

První zásadní nevýhodou je provozní hmotnost sklopných přívěsů, která je logicky vyšší z důvodu složitosti zdvojené konstrukce rámu. S tím souvisí také zbytečné riziko konstrukční složitosti pro údržbu a opravy sklopného čepu (pantu) přívěsu, který se dříve nebo později zákonitě ozve, a současně sklopné hydrauliky. Ruku v ruce s tím souvisejí také horší jízdní vlastnosti, kde je jasné, že přívěs za jízdy neustále pracuje a nemůže být nikdy tak stabilní jako přívěs nesklopný. Další dosti zásadní nevýhodou je časová náročnost a složitost nakládky či vykládky u sklopného přívěsu. Ruku na srdce, čas jsou peníze a není čas ztrácet čas.

Gromex pro blog

Proč chtít přívěs Gromex s nízko položeným těžištěm?

Výhodou našich celohliníkových přívěsů Gromex je především jejich jednoduchost, a v neposlední řadě také velmi přívětivý industriální design. Rám přívěsu je dostatečně dimenzován tak, aby nedocházelo k prasklinám v nosné konstrukci (nevratnému metalurgickému poškození), a to ani u nejdelší verze autopřepravníku o celkové délce 10 m. V kritických místech je přívěs opatřen výztuhami, které kritická místa stabilizují a jistí. Delší přívěs při větším zatížení částečně pracuje v celé své délce, to ale není na škodu, naopak. Svědčí to o kvalitní přiměřené houževnatosti materiálu a je to normální jev. Přívěs se vždy vrátí do svého původního stavu.

Další technickou výhodou je plná ložná plocha, která je nejen velmi bezpečná, je také praktická pro univerzální využití. V neposlední řadě působí staticky, jako další prvek pro zvýšení celkové tuhosti přívěsu, který se díky tomuto nemá potřebu křížit, nemá kam a proč. Obrovskou výhodou je nízko položené těžiště, díky kterému se přívěs za jízdy nerozhoupe a „neplave“ jako konkurenční přívěsy s výše položenou ložnou plochou. A třešničkou jsou 2,5 m dlouhé nájezdy, prakticky uložené pod ložnou plochou, díky kterým je nakládka a vykládka nejen velmi rychlá, jednoduchá a pohodlná, ale umožňuje také přepravovat veškeré typy vozidel, a to také sportovní s celkově nízkým podvozkem.

Jaký zvolit počet náprav přívěsu?

Pokud tápete, jestli zvolit u velkých přívěsů do 3 500 kg dvě nebo tři nápravy, pokusíme se vám objasnit situaci, abyste si sami určili, co je pro vás vhodnější. Pro přepravu těžších nákladů je bezesporu třetí náprava nemalou výhodou, a to ať už z hlediska bezpečnosti, nebo z hlediska životnosti náprav a komfortu při jízdě. Jak každý řidič jistě velmi dobře ví, vozovky u nás ve střední Evropě nejsou v takovém stavu jako v Evropě západní. Jízda po nerovných silnicích a dálnicích s dvounápravovým přívěsem vyžaduje určitě více ostražitosti nežli s přívěsem se třemi nápravami.

Díky třetí nápravě je hmotnost nákladu rozložena rovnoměrněji, přívěs se chová daleko klidněji, stabilněji a bezpečněji. Zatížení si nápravy předávají mezi sebou plynule dle stavu vozovky a rozhodně nezažijete takové přenášení odporových sil do tažného vozidla jako u přívěsu dvounápravového.

Co se týká manipulace ve stísněných podmínkách, a tím pádem tedy avizovanému vyššímu opotřebení pneumatik tříosého přívěsu, nelze jednoznačně říci, že by se jednalo o nějaký závažnější nárůst oproti dvouosému přívěsu. Logicky pokud budete točit ostrý rádius na malém prostoru, ne vždy budou všechny 3 osy stejně zatíženy a opotřebovávány, není velký rozdíl, jestli jsou nápravy dvě, nebo tři.

Dezén pneumatik se opotřebí na malém prostoru stejným způsobem u dvou náprav jako u tří, a to také bez ohledu na velikost kol, jelikož třecí plocha zůstává vždy stejná. A kolik tisíc kilometrů nám vydrží pneumatiky u přívěsu, který není tažným vozidlem, ale pouze taženým? Myslíme, že zvýšený komfort a bezpečnost při jízdě za třetí nápravu rozhodně stojí.

Gromex pro blog2

Jakou zvolit velikost kol přívěsu?

Dále se dostáváme k velikosti kol. Slyšeli jsme názory, že se kola o velikosti R10 více zahřívají, rychleji sjíždějí apod., nežli kola R13. To je relativní. Ano, jejich výsledný obvod je pochopitelně menší, tedy vícekrát se otočí než kola o velikosti R13, ale položme si otázku, vadí to něčemu? Myslíme si, že rozhodně ne, a nedá se říci, že by kola o velikosti R10 byla horší než kola o velikosti R13 (jak možná někteří někde u piva slyšeli:). Rozměr kol R10 oproti kolům R13 u přívěsu přináší dle našeho názoru několik výhod.

První základní výhodou je, že výsledné těžiště přívěsu je položeno celkově níže k vozovce, tím pádem se přívěs chová stabilněji. Každý milimetr se počítá. Druhou obrovskou výhodou je, že kola R10 mají rozměr pneu 195/55 a kola R13 mají profil pneu 195/50, vypořádání se s nerovnostmi na vozovce. Logicky je tedy odvoditelné, že riziko defektu pneumatiky R13 je vyšší než u pneumatiky R10, která by se měla s nerovnostmi vozovky vypořádat lépe díky velikosti poměrného profilu.

Proto my na základě praxe prosazujeme u přívěsů raději kola R10. Životnost pneumatik je relativní a rozhodně druhořadá. Vždy záleží na stavu vozovek, na hrubosti asfaltu, na celkových podmínkách, v jakých se přívěs provozuje. Jiné opotřebení nastane při používání v lokálním prostředí, jiné opotřebení zapříčiní dálkový provoz. Na prvním místě by však měly být vždy jízdní vlastnosti, bezpečnost a komfort při přepravě.

Jaké jsou výhody tlumičů náprav přívěsu?   

Pokud někdo tvrdí, že jsou tlumiče náprav u přívěsů zbytečné, tak si troufáme říci, že se jedná o nesmyslné tvrzení nekompetentních lidí. Je to úplně stejný nesmysl, jako by se řeklo, že tlumiče u automobilů jsou zbytečné. Tlumení podvozku je velmi důležitou součástí každého vozidla a přípojného vozidla (tedy přívěsu) samozřejmě také. Jistě jste někdy viděli reportáže z různých závodů, kde si jezdci vychvalují, nebo naopak stěžují na správné nastavení podvozku. Již z této skutečnosti je přeci patrné, že správné nastavení tlumení je alfou a omegou jízdních vlastností, ať už jednostopých, či dvoustopých, ale tím pádem i přípojných vozidel, tedy přívěsů.

Samozřejmě mají tlumiče nemalý vliv na jízdní vlastnosti, tedy i bezpečnost a nutně vynaloženou ostražitost při jízdě a ve svém důsledku i na celkovou únavu při jízdě. Je velkou škodou a chybou nevyužít tlumení u přívěsu, pokud je to možné. Proto tlumiče u veškerých přívěsů rozhodně doporučujeme využívat.


Teď už víte vše, co potřebujete, takže vybrat váš nový autopřepravník bude hračka. 

Můžete začít tím, že si prohlédnete naši nabídku dvouosých nebo tříosých autopřepravníků. Zvažte také možnost výběru vašeho nového autotransportéru v základní SILVER či nadstavbové BLACK edici s ALU koly, tlumiči a černým provedením přívěsu v ceně.

Gromex logo

Jsme výhradním oficiálním prodejcem přívěsů autopřepravníků GROMEX pro Českou a Slovenskou Republiku.

×

Splátková kalkulačka ESSOX