Sportjacht Wheel 120/85 R8, 4.80/4.00-8 KENDA 70M, 2.50Ax8 ET0, 4x100, KENDA
Code: 501044_501044PK_101690Related products
Product detailed description
Complete wheel for SPORTJACHT trailers.
- 120/85 R8
- 4.80/4.00-8
Technical specifications:
| manufacturer | KENDA |
| bolt seat type | ball seat |
| load index | 70 (335 kg) |
| speed index | M (130 km/h) |
| max. inflation pressure | 590 kPa |
| number of bolt holes | 4 |
| bolt pattern diameter | 100 |
| rim diameter | 8" |
| center bore diameter | 60 |
| tyre width | 100 mm |
| rim width | 2.5" |
| offset | ET 0 (IS 0) |
| season | summer |
| category | complete wheel |
Note: This tyre is an alternative to the 4.00-8 Mitas S 03 and S 04 tyres (discontinued), which were previously used on Sportjacht trailers.

Additional parameters
| Category: | 8 Inch Trailer Wheels |
|---|---|
| EAN: | 05010400 |
| Wheel Type: | Complete Wheel |
| Wheel manufacturer: | KENDA |
| Tyre Manufacturer: | KENDA |
| Wheel Diameter: | R8 |
| Tire size: | 4.00-R8 |
| Tyre Width: | 120 |
| Aspect Ratio: | 85 |
| Load Index: | 70 (335 kg) |
| Speed index: | M (130 km/h) |
| Bolt Pattern: | 4x100 |
| Rim size: | 2.5x8 |
| Wheel Offset (ET): | ET 0 (IS 0) |
| Center Bore (CB): | 60 mm |
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
Discussion
Be the first who will post an article to this item!