Tyre 120/85 R8, 4.80/4.00-8 KENDA 6PR K371 TL 71M, Sportjacht Trailer Tyre
Code: 101690Related products
Product detailed description
Tyre for SPORTJACHT trailer carts.
- 120/85 R8
- 4.80/4.00-8
| tyre manufacturer | KENDA |
| tyre width | 120 mm |
| aspect ratio | 85 |
| rim diameter | 8" |
| load index | 71 (345 kg) |
| speed index | M (130 km/h) |
| max. permitted inflation pressure | 620 kPa |
| season | summer |
| category | tyres |
Note: This tyre is an alternative to the 4.00-8 Mitas S 03 and S 04 tyres (production discontinued), previously used on Sportjacht trailers.

Additional parameters
| Category: | 8 Inch Trailer Tyres |
|---|---|
| EAN: | 1016901234566 |
| Wheel Type: | Tire |
| Tyre Manufacturer: | KENDA |
| Wheel Diameter: | R8 |
| Tire size: | 4.00-R8 |
| Tyre Width: | 120 |
| Aspect Ratio: | 85 |
| Load Index: | 71 (345 kg) |
| Speed index: | M (130 km/h) |
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
Discussion
Be the first who will post an article to this item!